Systemy ETICS w szkielecie a płyta OSB

Argument dla „przeciwników OSB” w kanadyjkach.

Dygresja: Nie zbudowałem żadnej chaty szkieletowej – czyli „nie znam się ale się wypowiem”.

Formalizm: Prawo budowlane oraz ustawa o wyrobach budowlanych wymuszają używanie wyrobów lub zestawów wyrobów dopuszczonych do obrotu w budownictwie z przebadanymi właściwościami użytkowymi. Elewację są zestawem wyrobów i formalnie można stosować tylko układy przebadane w systemie. Budynki jednorodzinne często mają wymóg nierozprzestrzeniania ognia co może być często potwierdzone badaniami producenta.

Zainteresowany tematem sprawdziłem czy rynek polski dostosował się już do budownictwa szkieletowego i czy są systemy dedykowane pod szkielet – i tak znalazłem parę systemów.

Wniosek 1:

Dotychczas systemy ETICS miały badania na NRO wyłącznie na podłożach murowanych/betonowych z zaprawą klejową. Producenci już wykazują NRO przy montażu na piankę i podłożach palnych.

Wniosek 2:

Na Elewację działa mnóstwo czynników dlatego istotne jest aby system elewacyjny był spójny i przebadany aby go w miarę bezpiecznie zastosować (żaden budowlaniec nie ma laboratorium w kieszeni).

Zaciekawiła mnie lektura Krajowej Oceny Technicznej jednego z systemów pod kątem przyczepności zapraw klejowych do OSB (Badano na płytach betonowych, sklejce, OSB i płytach cementowych).

Bardzo jest ciekawe jak różne klasy kleju zachowują się przy różnych podkładach po cyklach starzenia– okazuje się, że dobór kleju do podłoża nie jest taki prosty. Co ciekawe OSB w każdym przypadku wypada najgorzej.

W całych rozważaniach należy pamiętać, że sam styropian na rozrywanie ma wytrzymałość nie na poziomie 0,08 MPa, zatem co z tego, że klej dobrze trzyma ściany jak urwie styropian. Przyczepność zapraw klejowych cementowych do OSB jest mniejsza niż wytrzymałość samego EPS

Oczywiście zapewne w szkieletach, elewację dobija się kołkami na wkręt. Ale zanim się zakołkuje, zaprawa musi związać i proces wiązania może zdecydować o wyglądzie elewacji (szczególnie jak na grafit przywali słoneczko). Należy pamiętać, że kołki też powinny być przebadane i zgodne z wytycznymi producenta systemu elewacyjnego (nośność trzpienia, sztywność i wielkość talerzyka w zależności od stosowania wełny lub styropianu, wielkość mostka termicznego punktowego)

Przyczepność piany jest w okolicach >0,08MPa

ps.: To nie jest reklama!

Zapraszam do zapoznania się z moimi usługami w zakresie nadzoru obiektów
https://jasinskinadzory.pl/inspektor-nadzoru-przeglady-okresowe-opinie-techniczne/

Facebook
Twitter
LinkedIn