Dlaczego hajcuję na 20°C i dalej jest mi zimno? Komfort Termiczny

Przyczyn jest wiele np.: zła termoregulacja organizmu (ku poprawie można morsować), zbyt duży ruch powietrza, zimne przewiewy z nieszczelności, ale jedną z przyczyn może być temperatura ścian zewnętrznych.
Wykres Koeniga pokazuje zależność odczuwania komfortu od temperatury powietrza i temperatury ścian. Wykres zakłada człowieka ubranego w normalnym trybie funkcjonowania.

Im przegrody otaczające są cieplejsze tym mniejsza musi być temperatura powietrza wewnątrz. Dzieje się tak ponieważ nasze ciało mniej energii oddaje przegrodom przez promieniowanie.

Zatem można mieć nagrzane, ale jeżeli ciągnie od ścian i tak będziemy odczuwali dyskomfort. W pomieszczeniu będzie niska temperaturze powietrza ale jeżeli są ciepłe przegrody to będzie przyjemnie

Jest to przesłanka za rozwiązaniami w kierunku ogrzewania płaszczyzn ścian lub podłóg zamiast powietrza konwekcyjnie, które to powinno się wymieniać w procesie wentylacji pomieszczeń.

Wejdź do swojej strefy komfortu!

Zapraszam do korzystania z moich usług w zakresie audytu energetycznego oraz symulacji zjawisk fizycznych w budownictwie:
https://jasinskinadzory.pl/swiadectwa-charakterystyki-energetycznej-audyty-energetyczne-czyste-powietrze/

Fotografia pobrana z:
https://www.wentylacyjny.pl/1357-49-234-komfort-cieplny-a-syndrom-chorego-budynku.html

Facebook
Twitter
LinkedIn