Beton VS Beton – dlaczego podmurówki się sypią?

Moje osiedle betonem podzielone. Po Lewej kostka typowa powierzchnia pozioma narażona na zdzieranie sole z ulicy większe zalegające opady. Po prawej podmurówka parę lat temu  pięknie w szalunku i pomalowana szarym siuwaksem do betonu. Kostki nic nie rusza a podmurówkę  pod ogrodzenia dobra grupa przedszkolna rozebrała by palcami i łopatkami w jeden dzień. Tak wygląda większość cokolików w naszej okolicy. Tu beton tam beton – o co chodzi?

Jak się zaczyna budować dom to na początku ludzi stać na robienie dobrych szerokich fundamentów: “na tym dom przecie stoi”. Jak się kończy stan surowy to okazuje się, że nie ma pieniędzy na drewno z papierami, tylko trzeba przetrzeć sosnę z działki i wrzucić mokre na dach. Przy wykończeniu budżet jest przekroczony 2x. Wymarzone “solidne” ogrodzenie robi się najczęściej długo po zakończeniu budowy. Podmurówka nie jest elementem -istotnym, nośnym. Skoro na dom kupiłem C20/25 lub wyżej to czemu na ten element nie wylać zwykłego chudziaka C8/C10 – a może Andrzej murarz wymiesza coś łopatą na boku.

Okazuje się, że pod to zastosowanie beton musi mieć często dużo lepszy niż jest potrzebny na posadowienie budynku aby zachowała odpowiednią trwałość. Oczywiście można wydać parę złotych mniej i remontować co parę lat .

W normie PN-EN 206, na którą powołują się producenci betonu, określone są różne wymagania dla składu mieszanki celem osiągnięcia wymaganej trwałości zależnie od tzw. klasy ekspozycji:

 • X0 – brak zagrożenia korozją i agresją chemiczną,
 • XC1 – XC4 – korozja powstała w wyniku karbonatyzacji,
 • XD1 – XD4 – korozja spowodowana chlorkami,
 • XS1 – XS3 – korozja powstała w wyniku chlorków z wody morskiej,
 • XF1 – XF4 – korozja poprzez zamrażanie i rozmrażanie,
 • XA1 – XA3 – agresja chemiczna,
 • XM1 – XM3 – korozja spowodowana ścieraniem.

Większość fundamentów, które są dość głęboko, pokryte są warstwą przeciwwilgociową, są w gruncie przepuszczalny, a z obliczeń nie wychodzą większe wymagania – wystarczy im Beton klasie XC2 o zawartości cementu 280 kg/m3 i klasie C 25/30. Czasem pojawia się większa agresja gruntu związana z częstym przechodzeniem przez stan mokry i suchy, z wypłaceniem  fundamentu i jego przemarzaniem, związki siarczanów lub azotanów w gruncie (intensywne np. intensywne nawożenie), chlorkami w przypadku budynku blisko drogi – wtedy trzeba stosować lepsze mieszanki.

Na co może być narażony element zewnętrzny?

 • Częste cykle zawilgocenia i suszenia, które wypłukują związki z betonu
 • Często cykle związane przejściem przez 0*C (przemarzanie)
 • Chlorki od środków do odladzania ulic
 • Karbonatyzacja – obniżanie PH betonu w skutek wiązania CO2 z powietrza.
 • Agresja biologiczna związana z ukorzenianiem się roślin, mchów itp.
 • Agresja chemiczna związana z nawożeniem roślin przy cokole.
 • Uszkodzenia mechaniczne

Takie betony mogą już wymagać minimalnej zawartości cementu na poziomie 300-320 kg/m3 oraz klasy wytrzymałości C30/37 lub C35/45.
Zawartość cementu, wskaźnik wodno-cementowy odpowiadają bardziej za wytrzymałość betonu o tyle ciekawą sprawą jest domieszka napowietrzająca beton w betonach odpornych na przemarzanie. Sama wysoka zawartość spoiwa nie jest w stanie przejąć naprężeń wynikających z ciśnienia “powstawania lodu”. Domieszka powoduje “spienienie betonu tworząc regularną siatkę pęcherzyków powietrza przecinających pory kapilarne tak aby zamarzająca woda mogła mogła znaleźć przestrzeń do zwiększania swojej objętości. Ta porowatość może też zwiększyć szczelność.  “Gąbczasty beton z uwagi na swoją strukturę ma zmniejszoną wytrzymałość dlatego wymaga większej ilości cementu.

 

Poza samym doborem betonu oczywiście trzeba wiedzieć jeszcze jak go wykonać, jak zabezpieczyć u wykonać dylatacje.
W przedstawionym przypadku oliwą do ognia mogło być pozorne zabezpieczenie betonu przez szczelną powłokę, która tak naprawdę nie pozwalała na wyschnięcie wilgoci transportowanej z gruntu.

 

Jakich Betonów używają producenci prefabrykowanych elementów do zastosowań zewnętrznych? Wystarczy poszukać ich deklaracji właściwości użytkowych:

————————————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————–


Kostki betonowe są robione też często z betonu C35/45

Zapraszam do korzystania z moich usług w zakresie nadzoru

 

Facebook
Twitter
LinkedIn