Wietrzenie podczas deszczu, śnieżyc, mgły

Wietrzenie podczas deszczu, śnieżyc, mgły:

Czasem na budowie przy akcji wietrzenia wilgoci budowlanej (np. tynku) pojawia się argument, aby pozamykać okna i nie „wpuszczać wilgoci” z zewnątrz, bo na dworze jest ok. 90% i pada. Czasami w rozmowach o wietrzeniu mieszkań pojawia się taki argument na kiszenie chałupy.
W upalne dni po deszczu chętnie wietrzymy chałupę, bo wiąże się to z obniżeniem temperatury i podniesieniem komfortu cieplnego. Jesienią, zimową chlupą, lub na wczesną wiosnę nie jest tak prosto intuicyjnie stwierdzić „gdzie jest lepsze powietrze” (a wchodzą w to jeszcze tematy smogowe)
Pomiar wilgoci powietrza można określić dwoma wskaźnikami:
  • Wilgotnością względną, która określa % zawartość pary w stosunku do tego, ile jej jest w stanie w danej temperaturze „pomieścić powietrze”. Trochę jak z rozpuszczalnością – w gorącej herbacie więcej możesz posłodzić.
  • Wilgotność bezwzględną, która może być określona w jednostce masy/objętość niezależnie od temperatury.
Podczas deszczu całe nagromadzona para wodna nagle się skrapla – rozładowuje się. O ile nie nastąpi szybkie parowanie z powierzchni np. utwardzonych, to mimo wilgoci na ulicach – powietrze powinno być suchsze. Higrometr z wartością względna pokaże przyrost wilgotności (bo o to chodzi w deszczu i skraplaniu – następuje przesycenie pary przez ochłodzenie powietrza).
Jeżeli odniesiemy to do wartości bezwzględnych może okazać się, że wilgotność jest mniejsza niż była lub jest mniejsza niż u nas w mieszkaniu. Po przewietrzeniu i przywróceniu temperatury pierwotnej wilgotność względna w cieplejszym powinna być mniejsza.
Podsumowując: wymieniając powietrze wewnętrze 60% wilgoci na powietrze z dworu 95% – wcale nie jest oczywiste, że wpuszczamy wilgoć do środka.
Na grafice pomiar temperatury, wilgotności względnej i bezwzględnej zrobiony dziś w naszym mieszkanku. Pierwsza połowa wykresu to pomiar z kuchni, druga część to stabilizacja pomiaru po przejściu na balkon.
Oczywiście przy wietrzeniu na budowie trzeba uważać, aby ściany po wychłodzeniu powietrza wewnętrznego nie wpadły w tzw. Punkt rosy.

Zapraszam do korzystania z moich usług w zakresie pomiarów w budownictwie w tym parametrów powietrza i wentylacji:
https://jasinskinadzory.pl/pomiary-i-badania-w-budownictwie/

Facebook
Twitter
LinkedIn