Trudno nie przyznać racji…
Współczynnik przewodzenia ciepła powietrza szacuje się na ok. 0,025 W/(m·K) – jest to wynik znacznie lepszy od tego mogą osiągnąć wyroby z grupy styropianów oraz wełen (0,032-0,045 W/mK). Porównywalny współczynnik osiągają wyroby spienione składające się w 90% z gazów i powietrza zamkniętego w porach (np. PUR/PIR).
Transport ciepła odbywa się na trzy sposoby: przenikanie, promieniowanie, konwekcje (omywanie powierzchni pod wpływem ruchu powietrza).
W skali makro (uogólniając i upraszczając) transport ciepła w ciele stałym odbywa się tylko przez przewodnictwo. W stanie gazowym “makro” istotną rolę grają wszystkie trzy procesy, tj. mamy wyżej wspomniane bardzo niskie przewodnictwo cieplne, pojawia się ruch powietrza wskutek różnicy temperatur na obu powierzchniach szczeliny oraz powierzchnie, które się „widzą” wymieniają się przez promieniowanie. W tabelkach podaje się tylko wartość dot. przewodnictwa gazów „nieruchomych”, a reszta jest przedmiotem trudnych analiz.
- Pierwszy z pustkami powietrza o gorszym przebadanym współczynniku przenikania dla wyrobu.
- Drugi z pustkami wypełnionymi styropianem, który jest dwa razy gorszym izolatorem od powietrza. Pomimo tego bloczek osiąga lepsze parametry.
Zapraszam do korzystania z moich usług z zakresu wykonania świadectw charakterystyki audytu energetycznego i analiz z zakresu fizyki budowli:
https://jasinskinadzory.pl/swiadectwa-charakterystyki-energetycznej-audyty-energetyczne-czyste-powietrze/