Odchyłka w otulinie betonu. Czy Beton jest EKO?

Jak się zrobi samemu proste eksperymenty to wiedza i pewne zjawiska fizyko chemiczna stają się bardziej strawne.

Aby konstrukcja żelbetonowa wytrzymałą te swoje min. 50 lat, zbrojenie w konstrukcji musi być chronione. Podstawową ochroną stali w betonie jest odpowiednia otulina z betonu, która zapewnia środowisko o wysokim PH, które wstrzymuje reakcje pojawienia się rdzy. Otulina i rodzaj betonu są odpowiednio dobierane przez projektanta w zależności od agresji środowiska. Jedna z agresywnych związków jest ditlenek węgla, który wchodzi w reakcje z wodorotlenkiem wapnia tworząc nierozpuszczalną sól (węglan wapnia). Poza tym jest tysiąc innym reakcji oczywiście. Reakcja na początku ma pozytywny efekt ponieważ trochę utwardza powierzchnie betonu oraz ją doszczelnia. Jednakże w kolejnych latach mamy do czynienia z powolną dyfuzją dwutlenku węgla do wnętrza przekroju elementu żelbetowego a front karbonatyzacji zbliża się do zbrojenia.

W szkole budowlanej uczyli nas aby przy projektowaniu zgodnie z normą dodawać zapas otulin min. 5mm. Jest to związane głównie z oczywistymi odchyłkami wykonawczymi – ale nie tylko.

Zrobiłem mały domowo eksperyment. Wylałem na balkonie małą “płytę betonową” oraz zostawiłem w celu dojrzewania na balkonie. CO jakiś czas będę ją kruszył i sprawdzał front karbonatyzacji. Po pierwszym miesiącu można zaobserwować, że pierwsze 0,5 cm betonu jest zwietrzałe na dzień dobry. Po jakimś czasie po przełam szybko wietrzeje. Czasem budowlańcy mówią “oby mleczko pręta oblało”. Można sobie odpowiedzieć na pytanie czy minimalna otulina pręta jest dostateczna – nie jest.

Sekwestracja dwutlenku węgla:

Produkcja betonu zawsze kojarzyła się dużym nakładem energii przez konieczność wypalania związków do cementu – co generuje dużą emisji CO2. W związku lobbingiem anty CO2 producenci cementów zaczęli się ścigać aby ograniczać emisję i promować beton jako produkt ekologiczny. Należy przyznać, że część dużej emisji dwutlenku węgla jest dalej długookresowo pochłaniania przez sam beton aż to końca okresu eksploatacji obiektu. Recykling betonu i jego drugie wykorzystanie wiąże się ze zrobieniem przekruchu, co znacznie ułatwia dostęp dwutlenku węgła do niezwietrzałego betonu. Mówi się, że na dzisiejsze czasy beton może związać ok. 25% swojej pierwotnej emisji przy wytwarzaniu.

Zapraszam do zapoznania się z moimi usługami w zakresie pomiarów w budownictwie:
https://jasinskinadzory.pl/pomiary-i-badania-w-budownictwie/

 

Badanie za pomocą “Rainbow Test indicator”

Facebook
Twitter
LinkedIn