Letnia fizyka budowli – czyli rozszerzalność termiczna

Na zdjęcia są szybko złapane zdjęcia dachów widocznych z mojego balkonu*

O godzinie 18.00 temperatura dachów z blachy czerwonej sięga do 60*C (więcej niż potrzeba do ścinania białka). Modne antracyty sięgają temperatur do 80-85 *C w południe.

Co się stanie jak zwariowany blacharz położy blachę w samo południe?
Rozszerzalność dla blachy stalowej to ok. 0,012mm/mK. Przy zmianie Temperatury z +60 na -30 zimą, (tj. dT=90*C) na pokryciu długości 5mb mamy zmianę wymiaru o 5,5mm. Przy zastosowaniu aluminium zmiana będzie ~ok. 1cm.
Trzeba mieć naprawdę głowę by pracując w takim upale rozważać lokalizację wkręta w fasolce blachy, która ma kompensować ruchy termiczne. Branie się za takie roboty jest gwarancją pofałdowanego pokrycia. Zbyt duże ruchy termiczne mogą też powodować szybsze przecieranie się materiałów na zakładach (zmniejszenie żywotności blachy – korozja).
Aby uśrednić ruchy termiczne, zaleca się układanie blachy po środku delty temperaturowej w naszym pięknym i mało łaskawego dla materiałów budowlanych kraju, tj. ok 10-15*C – przy zachmurzeniu.
Ahhhh…. te niemieckie betonowe drogi w Polsce
Rozszerzalność liniowa betonu: 0,008-0,0012 mm/mK
Rozszerzalność liniowa asfaltu: 0,19 mm/mK
Praca drogi na szerokości 5,5 m betonowej położonej w optymalnych warunkach to ok. ~0,2-0,3cm, asfaltowej zaś ~4cm! Tam gdzie asfalt nie ma gdzie się rozszerzyć tam pojawiają się naprężenia, które wytrzyma albo i nie.

Coraz częściej na rynku mówi się o sufitach tynkowanych, które spadają na głowy. Często jest to efekt niezastosowania dylatacji na obwodzie sufitu w połączeniu ze ścianą. Tynk o 2x większej rozszerzalności niż beton nie ma gdzie pracować i potrafi odpaść.

*bez szczególnego rozważania parametrów pomiaru- taki pomiar ma duży błąd.

Zapraszam do zapoznania się z moimi usługami w zakresie pomiarów termowizyjnych:
https://jasinskinadzory.pl/termowizja/
Oraz nadzoru nad obiektami:
https://jasinskinadzory.pl/inspektor-nadzoru-przeglady-okresowe-opinie-techniczne/

Facebook
Twitter
LinkedIn