Kolory na elewacji. Termowizja

„Architekt zajmuje się kolorami a prawdziwego inżyniera kolory nie obchodzą” – Nope.

Ostatnio znęcałem się nad wpływem promieniowania na styropiany grafitowe.
Nawet jak uda nam się położyć grafit poprawnie na tym się nie kończy – trzeba jeszcze dobrać odpowiedni kolor.

W klasach 1-3 uczą nas aby nosić białe koszulki na lekcje w-f, co ma oczywiste uzasadnienie.

Na przedstawionych zdjęciach widać elewację, które wykazują różnicę ok. 25-30 *C między kolorami ciemnymi a jasnymi na elewacji zależnie od poziomu promieniowania. W krytycznych momentach udało mi się zarejestrować ponad 70 *C. 
 

Kolory na elewacji mają dwa istotne parametry dla inżynier:
-HGW (-), który opisuje zdolność barwy do odbicia promieniowania elektromagnetycznego w zakresie spektrum widzialnego ( Zimne białe ok. 80%, czorne ok. 5%)
-TSR (-) tj. totaj solar reflection opisuje szersze spektrum z uwzględnieniem UV oraz fal długich IR.
 
Dobierając ciemny kolor trzeba mieć dużo wyobraźni. Producenci zalecają aby większe powierzchnie elewacji zawsze miały kolor o współczynniku HBW>20%. Elewacja, która pochłania zbyt dużo promieniowania jest podatna na ekstremalne warunki:
-ekstremalne różnice temperatur zimą w ciągu doby – pewnie dobije do 80*C.
-możliwość większych odkształceń, uplastycznienia, podtopień styropianów bardziej podatnych tj. grafitów i ekstrudowanych.
-nagłe szoki temperaturowe od deszczy
-większe odziaływanie ciśnienia pary wodnej pod warstwą tynku.
-większe odziaływanie połączeń różnych barw lub elementów detali ściany – trzeba mieć dużą wyobraźnie przy siatkowaniu i dylatowaniu różnych elementów.
-inne…..
 
Oczywiście jest też inny komfort przybywania w budynku jaśniejszym latem.
 

 
 
 
Oczywiście producenci opracowali systemy właściwe do dużych powierzchni czornych kolorów – ale tam już są zaproponowanie rozwiązanie materiałowe na wełnie mineralnej zamiast na styropianie, podwójne lub mocniejsze siatkowania oraz specjale bardzo elastyczne wyprawy tynkarskie.
 
 
Aby elewacja była trwalsza raczej sugeruje się iść w barwy jaśniejsze, aczkolwiek jest jeden przypadek gdzie ta barwa powinna być ciemna – elewacje północne, słabo wietrzone, przy roślinności – takie elewacja porastają glonami ponieważ mają problem z dosychaniem i występuje często na nich strefa kondensacji na powierzchni zewnętrznej. Ciemny tynk potrafi z promieniowania rozproszonego zgarnąć więcej energii niż biały z rozproszonego. Stosowanie ciemniejszych barw może być bardzo pomocne z walką z korozją biologiczną.

Zapraszam do korzystania z usług badań termowizyjnych
https://jasinskinadzory.pl/termowizja/
 
 
Facebook
Twitter
LinkedIn